אוקראינה

Україна - אוקראינה, מדינה במזרח אירופה הגובלת עם המדינות: רוסיה, בלארוס, פולין, סלובקיה, הונגריה, רומניה ומולדובה והיא שוכנת לחופי הים השחור.
בשנת 1991 (תשנ"א) קיבלה אוקראינה את עצמאותה המדינית לאחר שנים רבות של חברות בברית המועצות.
אוקראינה הייתה מקום מושבם של יהודים רבים במשך מאות בשנים. תנועת החסידות הוקמה באוקראינה, מייסדה ומחוללה רבי ישראל בעל שם טוב ותלמידיו נולדו, התגוררו והפיצו את משנתם ברחבי אוקראינה ומשם לכל העולם.
ערים מרכזיות באוקראינה

קייב | Kyiv

קייב, עיר הבירה של אוקראינה, היא גם העיר הגדולה ביותר באוקראינה. נהר הדנייפר חוצה את העיר לאורכה, בעיר חיים כ-3 מיליון תושבים, בעיר תשתיות נרחבות של תחבורה, תעשייה, מדע, השכלה ותרבות.

אודסה | Odessa

אודסה - העיר הרביעית בגודלה באוקראינה, היא אחת מערי הנמל של אוקראינה ואחת מהחשובות שבעריה של מדינה זו. באודסה קיים אזור של סחר חופשי. מימיו של נמל אודסה אינם קופאים בחורף.

לבוב | Lviv

לבוב, הנקראת אצל היהודים בשם למברג, היא עיר במערב אוקראינה, בגליציה מזרחית. במשך רוב תולדותיה הייתה העיר פולנית. היא נחשבת לעיר ותיקה מאד, ורבים היהודים שהיו גרים בה במרוצת השנים בהם גדולי ישראל רבים.


ערים מרכזיות ביהדות אוקראינה

אומן | Uman

אומן, עיר במחוז צ'רקס שבמרכז אוקראינה, בעל חשיבות רבה לחסידות ברסלב, שכן שם נטמן מייסד החסידות רבי נחמן מברסלב, שקברו מהווה מוקד עליה לרגל לעשרות אלפי יהודים מדי שנה. עד שואת יהודי אירופה הייתה העיר בעלת רוב יהודי.

מז'יבוז' | Medzhybizh

מז'יבוז', בעבר עיר מבצר, שוכנת כיום במחוז חמלניצקי. העיר ידועה בקרב היהודים בזכות מייסד תנועת החסידות רבי ישראל בעל שם טוב, שחי בה ופעל בה ובה נטמן. בחג השבועות רבים עולים לקברו לציון יום הסתלקותו.

ברדיצ'ב | Berdychiv

ברדיטשוב היא עיר במחוז ז'יטומיר, שהייתה שנים רבות עם רוב יהודי מובהק שהתגורר בה ושלט בחיי המסחר בעיר. העיר ידועה רבות בזכותו של סניגורן של ישראל רבי לוי יצחק מברדיטשוב שכיהן כרב העיר ובה נמצא קברו.