רומניה

România - רומניה, רפובליקה בדרום-מזרח אירופה, גובלת עם המדינות: אוקראינה, סרביה, בולגריה והנגריה. רומניה שוכנת לחופי הים השחור ונהר הדנובה.

ההתיישבות הראשונה במדינה זו הייתה בתחילת המאה השניה לספירה, תהפוכות רבות וידיים רבות עברה המדינה עד אשר בשנת 1866 קיבלה את עצמאותה בקונגרס ברלין.

היהודים הגיעו למדינה לפי הערכות שונות לפני למעלה מ-1,600 שנים. טרום השואה האיומה היו היהודים כ-4.5% מתושבי המדינה כאשר מספרם הגיע לכ-850,000 איש. כיום נותרו במדינה אלפים בודדים של יהודים.
ערים מרכזיות ברומניה

בוקרשט | Bucharest

בוקרשט היא עיר הבירה של רומניה, והמרכז השלטוני, הכלכלי, התעשייתי והמסחרי במדינה. בסוף המאה ה-15 לאחר גירוש ספרד החלו יהודים להתיישב בבוקרשט, במהלך השנים הקהילה היהודית בעיר גדלה והייתה בשלב מסוים כ-10% מכלל תושבי העיר.

קלוז' | Cluj-Napoca

קלוּז'-נאפּוֹקָה, הנקראת בקצרה קלוז', או בפי היהודים: קלויזענבורג היא העיר השניה בגודלה במדינה, העיר נמצאת בחבל טרנסילבניה בצפון מערב רומניה. רבה האחרון של העיר לפני מלחמת העולם השניה היה רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם זצ"ל האדמו"ר מצאנז - קלויזנבורג.

יאשי | Iaşi

העיר יאשי או יאסי שנקראה בפי היהודים יאס, היא העיר הרביעית בגודלה ברומניה. יאס הייתה אחת הקהילות הגדולות והחשובות ברומניה עוד משנת 1800 לערך. רבנים גדולים וחשובים כיהנו ברבנות העיר. יהודייה שמנו למעלה מ-30 אלף איש טרום השואה נטבחו, עונו וגורשו באכזריות.


בראשוב | Braşov

העיר בראשוב, הנמצאת במרכז רומניה ומוקפת ברכס הקרפטים הדרומיים, נוסדה בשנת 1211. הקהילה היהודית בבראשוב נוסדה בשנת 1807 והייתה לאחת הקהילות היהודיות המפוארות במדינה, כ-6,000 יהודים היו בעיר עד מלחמת העולם השניה, כיום נותרו בעיר רק כ-300 יהודים.

פלוישט | Ploieşti

פלוישט או פלוישטי היא עיר בדרום רומניה. אזור העיר הוא מקור הנפט היחיד במרכז אירופה עקב כך במלחמת העולם השניה היה האזור בעל חשיבות אסטרטגית, הצבא של היטלר השתלט על המקום עד ההפצצות הכבודת באזור של בנות הברית. במרוצת השנים התגוררו בעיר אלפי יהודים.

טימישוארה | Timişoara

טימישוארה, הנקראת בפי היהודים טמשוואר, היא עיר במערב רומניה, הנחשבת לאחת הגדולות במדינה. ישיבות רבות פעלו בעיר מאז התיישבו בה יהודים לפני מאות שנים. רוב יהודי טמשוואר שרדו את אימי השואה וניצלו, רובם עלו לארץ ישראל ומתי מעט נותרו בה.

מפת רומניה
דגל רומניה
סמלה של רומניה
מזג האוויר ברומניה
מידע יהודי ברומניה