צ'כיה

Česká republika - הרפובליקה הצ'כית, הנקראת בקצרה צ'כיה, היא מדינה במרכז אירופה הגובלת עם המדינות: סלובקיה, פולין, אוסטריה וגרמניה.

ראשית ההתיישבות על אדמה זו הייתה כבר במאה השלישית לפני הספירה. במלחמת העולם הראשונה נוצר איחוד בין עמים שונים שיצרו את צ'כוסלובקיה, עד שנת 1993, אז נפרדו צ'כיה וסלובקיה והרפובליקה הצ'כית נותרה עם ההמנון והדגל של צ'כוסלובקיה ועיר הבירה פראג, שהיא אחת הערים המתוירות ביותר בעולם.
ערים מרכזיות בצ'כיה

פראג | Praha

פראג, עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר ברפובליקה הצ'כית, מכונה "הלב של אירופה". בשנת 1992 הוכרז המרכז ההיסטורי של פראג על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. יהודים רבים ישבו בעיר עוד מראשיתה, רובע מיוחד נבנה עבורם כבר בימי הביניים. רבנים גדולים חיו בעיר בהם המהר"ל שאף נטמן בה.

ברנו | Brno

ברנו, הנקראת גם ברין או בפי היהודים ברונא, היא העיר השניה בגודלה בצ'כיה והיא נמצאת בדרום מזרח הרפובליקה הצ'כית, בעיר נמצאים בית המשפט העליון של צ'כיה ומוסדות משפט ואקדמיה נוספים. יהודים רבים חיו בעיר מאז היווסדה, בשנת 1454 גורשו יהודי העיר ורק בסוף המאה ה-19 חזרו להתגורר בה.

אוסטרבה | Ostrava

העיר אוסטרבה, השלישית בגודלה בצ'כיה שוכנת במזרח המדינה, היא עיר תעשייתית בעיקר בזכות מכרות הפחם הנמצאים בקרבתה. קהילה יהודית גדולה הייתה בעיר עד מלחמת העולם השניה, אז גורשו יהודי העיר לגטו טרייזנשטאט ורובם נטבחו שם על קידוש השם. כיום ישנם מספר קטן מאד של יהודים שחיים בעיר.


טרזין | Terezín

טֶרֶזִין או טֶרֶזְיֶינְשְטָט, היא עיירה קטנה צפונית לפראג בירת צ'כיה, העיירה הוקמה כמבצר אשר שימש ככלא צבאי בזמן מלחמת העולם הראשונה. בימי האימה שואת יהודי אירופה הפך המקום למחנה ריכוז שכונה ע"י הנאצים "גטו", אולם בסופו של דבר במקום נטבחו כ-90% מיהודי המחנה הי"ד.

מיקולוב | Mikulov

מיקולוב, הנקראת בפי היהודים ניקלשבורג, היא עיירה קטנה בצ'כיה הסמוכה לגבול אוסטריה. העיר הייתה מרכז יהודי גדול וחשוב, בעיקר בזכות הרבנים הגדולים שחיו ופעלו בה, בהם: המהר"ל מפראג, רבי שמעלקא מניקלשבורג, רבי מרדכי בנעט, רבי אהרן שמואל קאיידנובר - המהרש"ק והרש"ר הירש.

פלזן | Plzeň

פלזן, הנמצאת ממערב לפראג הבירה, היא העיר הרביעית בגודלה בצ'כיה ואחת מהוותיקות ביותר במדינה. בעיר נמצא בית הכנסת השני בגודלו באירופה ושלישי בגודלו בעולם, בית הכנסת שהוקם לפני כ-130 שנה, מהווה עדות דוממת לחיי קהילה יהודיים תוססים שהיו בעיר שנים רבות עד השואה.

מפת צ'כיה
דגל צ'כיה
סמלה של צ'כיה
מזג האוויר בצ'כיה