פולין

Rzeczpospolita Polska - רפובליקת פולין, מדינה במרכז אירופה הגובלת עם המדינות: גרמניה, צ'כיה, סלובקיה, אוקראינה, בלארוס, ליטא ורוסיה.

פולין שוכנת לחופי הים הבלטי. לפני כאלף שנים הוקמה פולין, בסוף המאה ה-16 הייתה אחת המדינות החזקות והעשירות באירופה.

תהפוכות רבות ידעה המדינה, במיוחד בתקופת מלחמת העולם השניה כאשר נכבשה תחת המגף הנאצי ולאחר מכן כאשר הייתה למדינת חסות של ברית המועצות עד שנת 1989 אז הפכה לעצמאית.

בשנת 2004 הצטרפה פולין כחברה מהמניין באיחוד האירופי.
הערים הגדולות בפולין

וורשה | Warszawa

ורשה עיר הבירה והעיר הגדולה בפולין, נוסדה לפני כ-1,200 שנה. במלחמת העולם השניה נחרבה ורשה כמעט לחלוטין במהלך המרד הפולני. אוכלוסיית יהודיה הייתה הגדולה במדינה ערב השואה.

קרקוב | Krakow

קרקוב, או בשמה היהודי קראקע, היא העיר השניה בגודלה ואחת מהוותיקות במדינה, נחשבת ל'לב הרוחני' של פולין. בשל מגוון אתרי המורשת ההיסטוריים הוכרזה העיר כאתר מורשת עולמית.

לודז' | Losz

לודז' היא העיר השלישית בגודלה בפולין, בה ישבה טרם שואת יהודי אירופה הקהילה היהודית השניה בגודלה במדינה. ביוזמת יהודי העיר התפתחה בעיר תעשיית הטקסטיל והיא כונתה 'מנצ'סטר הפולנית'.

ערים מרכזיות ביהדות פולין

לובלין | Lublin

לובלין, עיר במזרח פולין שנקראה בפי היהודים 'ירושלים דפולין', בה ישבו מספר פרלמנטים ומושב בית הדין העליון של פולין. בעיר ישבה ישיבת חכמי לובלין המפורסמת שהוקמה ע"י רב העיר רבי מאיר שפירא זצ"ל.

ליז'ענסק | Leżajsk

ליז'ענסק, עיירה בדרום מזרח פולין ששמה לא היה נודע לעולם אם לא שקבע בה את מושבו רבי אלימלך מליזענסק זצ"ל, שהיה מאבות החסידות. ציון קברו בעיר מהווה עד היום אבן שואבת לרבבות מתפללים מכל קצוות תבל.

קטוביץ | Katowice

קטוביץ, היא עיר בדרום פולין, בשל קרבתה להרים עמוסי מחצבים היא גדלה והתרחבה ונודעה בשל תעשיית הפחם והפלדה שלה. בקטוביץ הוקמו ונוסדו התנועות 'חובבי ציון' ו'אגודת ישראל'.

מפת פולין
דגל פולין
סמלה של פולין